Zapraszamy na wernisaż Justyny Szydłowskiej „Papierowe stroje”

Szanowni Państwo,
w imieniu Artystki i Galerii Gablotki serdecznie zapraszamy na wystawę
Justyny Szydłowskiej
Papierowe stroje
wernisaż 19 maja (poniedziałek) o godz. 12.00
Galeria Gablotki
Instytut Sztuki i Designu
Podbrzezie 3, Kraków
pn‒pt 9.30‒15.00
wystawa 14.05‒6.06.2025
Publikacje z Biblioteki Nauk o Sztuce nawiązujące do wystawy przygotowała • Barbara Korpanty
Wystawa prezentuje cykl ilustracji Justyny Szydłowskiej, powstały w ramach dyplomu licencjackiego stanowiący integralną część autorskiej książki „Rok po kole kroczy. Obrzędowość naszych przodków”. Książka jest próbą opowiedzenia o dawnych dorocznych obrzędach ludowych – nie jako zbiorze odosobnionych rytuałów, ale jako spójnym systemie wierzeń, który przez wieki kształtował codzienność i duchowość naszych przodków.
Historie o tych wierzeniach przekazywane są za pomocą ilustracji stworzonych w technice wycinanki i kolażu. Punktem wyjścia i inspiracją były dla artystki tradycyjne, ludowe wycinanki – zwane niegdyś „papierowymi strojami”, ponieważ miały stroić wnętrza wiejskich chat. Czerpiąc z twórczości dawnych wycinankarek, Justyna Szydłowska tworzy własne, współczesne „papierowe stroje” – każda z prac to barwna, ręcznie wycinana opowieść.
W centrum wystawy znajduje się ludowa obrzędowość rozumiana jako forma mitologii – głęboko zakorzenionej w rytmie natury, cykliczności czasu oraz relacji człowieka z sacrum. Przedchrześcijańskie wierzenia Słowian przez wieki współistniały z narzucanym chrześcijaństwem, wchodząc z nim w złożony dialog. Choć oficjalnie wypierane, nie zniknęły – przetrwały w pamięci, w opowieściach, w zwyczajach i symbolach. Tak narodziła się ludowa religijność – niezwykle bogata synteza dawnych rytuałów i nowych, religijnych znaczeń.