Komunikacja wizualna — egzamin wstępny
R E K R U TA C J A O N L I N E
Szanowni Państwo,
zapraszamy do studiowania na kierunku artystycznym Komunikacja Wizualna po którym uzyskacie umiejętności w zakresie projektowania 2d oraz dyplom licencjata.
W celu weryfikacji Państwa kompetencji jako przyszłych studentów przygotowaliśmy egzaminy, które pozwolą nam sprawdzić Wasze zdolności w dziedzinie kreatywności, wrażliwości estetycznej oraz umiejętności warsztatowych. Egzamin składa się z dwóch etapów: przeglądu portfolio, egzaminu praktycznego połączonego z rozmową kwalifikacyjną. Poniżej przedstawiamy, jak wyglądają poszczególne etapy i jaki jest cel ich organizowania. W dalszej części możecie się Państwo zapoznać z sylwetką absolwenta kierunku studiów Komunikacja Wizualna.Rejestracja elektroniczna:
Kandydat/ka rejestruje się w systemie (https://usosirk.up.krakow.pl/pl/offer/registration-select/?next=/pl/offer/) i wypełnia wszelkie formalności. Podczas rejestracji kandydat dołącza/przesyła portfolio* ze swoimi pracami plastycznymi w formie elektronicznej (pliku pdf). Maksymalny rozmiar pliku pdf to 100 MB. (szczegółowe wyjaśnienia – czytaj poniżej).
Portfolio to prezentacja ekranowa w postaci kilkustronicowego dokumentu PDF (np. w formacie A4) obejmującego dotychczasowe twórcze działania kandydata/kandydatki. Prace prezentowane w portfolio mogą być wykonane w dowolnych technikach: odręcznie lub zrealizowane cyfrowo (np. z pomocą komputera, na tablecie w dowolnych programach, aparatu fotograficznego itp.) Do portfolio szczególnie warto dołączyć prace plastyczne związane z projektowaniem. Prace można uzupełnić krótkimi opisami. Zakres prac i ich liczba stanowią indywidualny wybór kandydatów/kandydatek. Do prezentacji można dołączyć przykłady prac innych autorów (np. grafiki, ilustracje, fotografie, itp.) aby pokazać źródła własnych inspiracji twórczych. W przypadku dołączenia takich prac należy wyraźnie opisać, czyjego są autorstwa. Kandydat/kandydatka załącza portfolio przed zakończeniem rejestracji w systemie rekrutacyjnym. Maksymalny rozmiar pliku PDF to 100 MB. Portfolio należy podpisać swoim imieniem i nazwiskiem WYŁĄCZNIE na pierwszej stronie.
Pozytywna ocena z I etapu egzaminu kwalifikuje do II etapu.
Przebieg egzaminu praktycznego w formie zdalnej:
- W dniu egzaminu (09.07.2024 r.) kandydat otrzymuje treść zadania egzaminacyjnego poprzez wiadomość z systemu rekrutacyjnego.
- Ukończone prace należy wysłać w formie skanów lub zdjęć tego samego dnia w określonym czasie, na adres mailowy: rekrutacja.kw@up.krakow.pl
Rozmowa kwalifikacyjna w formie zdalnej:
Rozmowa online z kandydatami/kandydatkami na temat ich zainteresowań twórczych. Wśród tematów rozmowy mogą pojawić się pytania dotyczące portfolio* (załączonego do systemu w trakcie procesu rejestracji), zadania rysunkowo-projektowego zrealizowanego podczas egzaminu praktycznego, zainteresowań twórczych, znanych projektantów i bieżących wydarzeń artystycznych.
Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej:
-
Rozmowy kwalifikacyjne odbędą się w dniach: 10,11,12.07.2024 r. Dokładna data i godzina rozmowy zostanie wyznaczona kandydatowi/kandydatce w dniu egzaminu praktycznego (09.07.2024)
-
Rozmowa kwalifikacyjna przeprowadzana będzie z wykorzystaniem platformy MS Teams. Link do spotkania zostanie udostępniony w dniu egzaminu praktycznego (09.07.2024 r.)
- Do przeprowadzenia rozmowy potrzebny będzie laptop lub komputer z mikrofonem i kamerką oraz dostęp do sieci.
-
Ogłoszenie wyników II etapu: 15.07.2024 r.
Sylwetka absolwenta
Absolwent potrafi projektować formy użytkowe w obszarach: projektowania identyfikacji wizualnych (logo, wizerunek marek), projektowania publikacji (książki, czasopisma, e-booki), projektowania informacji (infografiki, systemy oznaczeń w przestrzeni publicznej), projektowania interfejsów (aplikacje, strony www), projektowania opakowań i prezentacji produktów (reklama). Potrafi projektować z przeznaczeniem do druku i na ekrany.
Umiejętności absolwenta koncentrują się wokół projektowania dwuwymiarowego (2D). Projektuje z wykorzystaniem współczesnych cyfrowych narzędzi do tworzenia i przetwarzania obrazu: wektorowych, bitmapowych, wizualizacji 3D. Korzysta z różnorodnych środków wizualnych, z obrazów, liter i znaków. Potrafi projektować również formy ruchome i interaktywne.
Absolwent posiada umiejętności twórcze: praktyczne i teoretyczne, niezbędne do realizacji autorskich projektów z zakresu komunikacji wizualnej, w których ważny jest zarówno przekaz treści jak i estetyka.
Absolwent posiada kompetencje umożliwiające pracę jako samodzielny projektant oraz w zespole, w studiu projektowym, agencji reklamowej, wydawnictwie, agencji interaktywnej. Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.
Terminy rekrutacji na rok akademicki 2024/2025
Komunikacja Wizualna, stacjonarne I stopnia
Rejestracja: od 01.06.2024 r. do 04.07.2024 r.
Ocena Portfolio: od 05 do 08.07.2024 r.
Ogłoszenie wyników I etapu: 08.07.2024 r.
Egzamin praktyczny (zdalny): 09.07.2024
Rozmowa: (zdalna) 10,11,12.07.2024 r.
Ogłoszenie wyników II etapu: 15.07.2024 r.
Wpisy: 16.07.2024 r.
Ogłoszenie listy rezerwowej: 17.07.2024 r.
Wpisy z listy rezerwowej: 18.07.2024 r.