Art & Design – egzamin wstępny
ART & DESIGN - studia II stopnia
OPIS STUDIÓW
Studia magisterskie 2-letnie Art & Design
Na studiach artystycznych granice utworzone pomiędzy specjalnościami są sztuczne, często nieodpowiadające zainteresowaniom studentów oraz wymogom rynku pracy.
Dlatego powstał pomysł studiów magisterskich Art & Design, który łączy w sobie kierunki prowadzone na Wydziale Sztuki: Grafika, Design, Sztuka i Media, Digital Design oraz Komunikacja Wizualna.
Uważamy, że studenci studiów magisterskich – świadomi i odpowiedzialni twórcy – powinni mieć pełny wybór metod i technik twórczych, wypróbować różne technologie i pogłębić wiedzę na wybrane tematy.
Dlatego kierunek Art & Design oferuje pełny wybór ścieżki kształcenia z przygotowanych 28 modułów artystycznych, projektowych wspartych 10 modułami z obszaru nauk o sztuce i filozofii.
Studenci na etapie rekrutacji są kwalifikowani na specjalność Art lub Design. Specjalności nie można zmienić w trakcie studiów.
Aby pomóc studentom zdecydować o swojej ścieżce, zostały przygotowane przykładowe zestawy dla specjalności artystycznych i projektowych. Student mając możliwość wyboru odpowiednich modułów pod opieką tutora będzie w stanie rozwinąć swoją wiedzę, kompetencje i umiejętności według własnych preferencji oraz lepiej przygotować się do wymogów przyszłych pracodawców.
Celem tych studiów jest kształcenie studentów w sposób indywidualny poprzez realizację własnego projektu artystycznego w kilku pracowniach przy ścisłej współpracy prowadzących, zarówno artystów jak i teoretyków. Stawiamy na kreatywność i elastyczność.
DLACZEGO Z NAMI
Studia adresowane są do osób, które:
– posiadają dyplom ukończenia studiów wyższych I lub II stopnia na kierunkach artystycznych,
– są artystami/projektantami zdolnym do podjęcia samodzielnej pracy twórczej w zakresie sztuk pięknych lub sztuk projektowych,
– posiadają wiedzę w obszarze szeroko rozumianej kultury wizualnej,
– chcą pogłębić znajomość teorii sztuki, jej historii i współczesnych kierunków rozwoju.
Na naszych studiach zdobędziesz praktyczną wiedzę i umiejętności w zakresie:
– szeroko pojętej twórczości artystycznej na polu sztuk pięknych oraz sztuk projektowych,
– tradycyjnych i współczesnych technologii artystycznych, również̇ w dyscyplinach pokrewnych z wykorzystaniem intermedialnych środków przekazu,
– posługiwania się̨ pełnym spektrum klasycznych i najnowszych form ekspresji artystycznej
i narzędzi współczesnego projektowania,
– zdobędziesz wiedzę o aktualnych zagadnieniach kultury i sztuki,
– będziesz aktywnie uczestniczyć w bieżącym dyskursie artystycznym,
– zdobędziesz gruntowną i szeroką wiedzy w zakresie teorii i historii sztuki,
– przygotujesz się do samodzielnej, twórczej i kreatywnej pracy indywidualnej oraz do podejmowania działań́ zespołowych w obszarze sztuk pięknych i sztuk projektowych.
– zaczniesz uczestniczyć w świecie sztuki oraz w na polu usług projektowych.
Absolwent kierunku Art&Design:
– posiada umiejętność́ swobodnego wykorzystywania rożnych technik i technologii w obszarze sztuki,
– posiada umiejętności pozwalające na swobodne poruszanie się̨ i pracę zawodową w obszarze nowych mediów,
– jest przygotowany do pracy indywidualnej a także zespołowej w instytucjach kultury oraz w zawodach związanych z twórczością artystyczną i projektową,
– jest przygotowany do prowadzenia własnej działalności artystycznej
– wykorzystuje możliwości ekspresji nowych mediów i narzędzi współczesnego dizajnu.
Czas trwania studiów – 4 semestry
REKRUTACJA KROK PO KROKU
ETAP I – PRZEGLĄD PRAC
- Stronę tytułową z następującymi informacjami: imię i nazwisko, nazwa uczelni i kierunku ukończonych studiów pierwszego stopnia, rok akademicki
- Oświadczenie o autorstwie przygotowane zgodnie z wzorem umieszczonym na stronie: https://iszd.uken.krakow.pl/wp-content/plugins/download-attachments/includes/download.php?id=5336
- Plan i opis autorskiego projektu artystyczno-badawczego (tematu)przygotowany według wzoru formularza dostępnego na stronie: https://iszd.uken.krakow.pl/wp-content/uploads/sites/4/2022/09/Formularz-projektu-na-egzamin.docx
Plan projektu to propozycja wyboru obszaru badawczego oraz sposobów realizacji wskazanego tematu w formie działań artystycznych i/lub projektowych. Plan powinien wskazywać główny temat (oryginalny problem, pytanie, zestaw zagadnień) oraz proponowane sposoby realizacji prac badawczych i artystycznych/projektowych w toku studiów. Wybór tematu powinien uwzględniać możliwość prowadzenia działań badawczych, artystycznych i/lub projektowych w ramach różnych przedmiotów. W toku studiów w odniesieniu do zagadnień z wybranego obszaru badawczego realizuje się kilka projektów. Propozycja tematu projektu artystyczno-badawczego nie jest równoznaczna z wyborem tematu pracy magisterskiej. - Portfolio – zestaw prac z zakresu sztuk wizualnych/projektowych
Portfolio powinno zawierać wybrane prace prezentujące umiejętności i zainteresowania kandydata z zakresu sztuk projektowych i/lub szeroko rozumianego obszaru sztuk wizualnych: prace rysunkowe, malarskie, fotograficzne, graficzne, projektowe 2D i 3D, rzeźbiarskie, intermedialne, animacje – łącznie minimum 25 prac. Zaprezentowane w portfolio prace powinny być wybrane pod kątem planowanej specjalności (Art lub Design).Wszystkie prezentowane w portfolio prace powinny być podpisane (autor/współautor, technika, wymiary, rok powstania). Projekty wykonane w trakcie studiów powinny zawierać w podpisie również nazwisko prowadzącego. Absolwenci kierunków artystycznych skrótowo przedstawiają również pracę dyplomową (dokumentacja i krótki opis) na 2–3 stronach prezentacji.
REKRUTACJA ONLINE
Instrukcja rekrutacji online
WYPEŁNIJ FORMULARZ ON-LINE
OPŁATA REKRUTACYJNA
150 zł
Kandydat uiszcza opłatę za rekrutację podczas rejestracji w systemie elektronicznym.
Jest też możliwość wygenerowania przez system rekrutacyjny bloczka do płatności na Poczcie Polskiej, gdzie uzupełniony jest już numer konta na który trzeba wpłacić wyżej wymienioną kwotę.
DOKUMENTY REKRUTACYJNE
Wymienione dokumenty należy dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem upoważnionej osoby w dniu wpisów na studia 25.09.2024
Obywatele polscy:
- wydruk formularza rejestracyjnego (wydruk z systemu rekrutacyjnego),
- kserokopię dyplomu ukończenia studiów bądź kserokopię zaświadczenia stwierdzającego ukończenie studiów (dot. kandydatów ubiegających się przyjęcie na studia II stopnia) – oryginał lub oryginalny odpis (do wglądu).
- oświadczenie o zapoznaniu się i akceptacji warunków odpłatności za studia – dotyczy studiów stacjonarnych (1 egzemplarze) (wydruk z systemu rekrutacyjnego),
- 2 zdjęcia (w formacie 35×45 mm) – zgodne z wymaganiami stosowanymi przy wydawaniu dowodów osobistych, podpisane imieniem i nazwiskiem (w tym jedno naklejone na podaniu),
- potwierdzenie wpłaty za legitymację 22 zł. (opłata nie dotyczy kandydatów, którzy posiadają legitymację UP),
- deklarację wyboru lektoratu języka obcego (wydruk z systemu rekrutacyjnego) – jeżeli jest taki wymóg na danym kierunku.
Miejsce składania dokumentów:
Miejsce realizacji zajęć:
Dlaczego warto?
STAWIAMY NA PRAKTYKĘ:
Na studiach będziesz mieć możliwość pracy na praktycznych narzędziach, które są niezbędne w pracy artysty i projektanta. Wykładowcy to w większości praktycy, którzy wszelkie omawiane zagadnienia będą popierać licznymi przykładami z praktyki. Zajęcia teoretyczna mają na celu poszerzać horyzonty, wspomagać rozwój artystyczny i wskazywać podejście krytyczne.
SZANUJEMY TWÓJ CZAS:
Zajęcia w systemie modułowym pozwalają na elastyczne dopasowanie czasu oraz kontakt z ulubionymi wykładowcami. Projekty wykonasz w dogodnym dla siebie czasie, więc nie martw się, że nie starczy Ci czasu na życie prywatne lub zawodowe. Dodatkowo będziesz miał możliwość indywidualnych konsultacji z wykładowcami, którzy będą starali się rozwiązać każdy Twój problem.
DOSTOSOWUJEMY SIĘ DO TWOICH POTRZEB:
Konstrukcja studiów umożliwiających pełny wybór modułów w ramach specjalności jest bardzo elastyczna i pozwala dostosowywać zestaw zajęć do potrzeb studenta, w zależności od tego, które treści są dla nich bardziej lub mniej interesujące. Twoje zadowolenie i satysfakcja są dla nas bardzo ważne!
KONTAKT
Instytut Sztuki i Designu Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
ul. Podbrzezie 3, pokój 3.4
Godziny otwarcia:
poniedziałek–czwartek 10.00–13.00
piątek 11.00–14.00
sobota, niedziela – nieczynne
Zadzwoń lub napisz do nas:
e-mail: insztuki@up.krakow.pl
tel. 12 662 66 85
Jak do nas dojechać (ul. Podbrzezie 3)
Terminy rekrutacji 2024/2025
Art&Design, studia stacjonarne II stopnia
Rejestracja: od 01.06.2024r. do 20.09.2024r.
Rozmowa: 23,24.09.2024 r.
Ogłoszenie wyników: 24.09.2024 r.
Wpisy: 25.09.2024 r.
Ogłoszenie listy rezerwowej: 26.09.2024 r.
Wpisy z listy rezerwowej: 27.09.2024 r.