mgr Andrzej Najder
Ur. 1971 r. Historyk, fotograf, grafik, przewodnik po Krakowie i pilot wycieczek. Absolwent Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Magister Historii. W swoich działaniach łączy pasję fotograficzną z grafiką użytkową. Zajmuje się projektowaniem okładek i layoutów, typografią, składem publikacji, fotoedycją oraz fotoreportażem. Autor opracowań wielu map historycznych, geograficznych i żeglarskich.
W okresie 1996–2002 redaktor i grafik Multimedialnej Encyklopedii Powszechnej, Wielkiej Historii Polski, Popularnej Encyklopedii Powszechnej wydawanych przez wydawnictwo FOGRA. Zajmował się wówczas redakcją tekstu, kwerendą ikonografii i fotoedycją. Od 2002 do 2014 fotoedytor i grafik w wydawnictwie GÓRY, gdzie był odpowiedzialny kompleksowo za proces wydawniczy magazynu GÓRY, projekt i przygotownie makiet, skład tekstu i opracownie fotografii oraz map do druku. Jeden z autorów numerów specjalnych Fotoedycja poświęconych fotografii górskiej i wspinaczkowej. Zajmował się również składem książek, przewodników i materiałów promocyjnych.
Od 2003 roku współpracuje z Wydawnictwem Literackim, Pascalem, Avalon, WSiP, Światem Książki, Instytutem Pamięci Narodowej. Dla wydawnictw Pascal i Avalon zaprojektował layouty i okładki oraz przygotował do druku kilkadziesiąt publikacji naukowych, beletrystycznych i poświęconych hobbby. Współorganizator wystaw i akcji organizowanych przez Wydział Sztuki UP: Festiwal Nauki, Pogromcy Bazgrołów, Wydział Sztuki w Mieście.
W z dr hab. Małgorzatą Niespodziewaną-Rados pracuje nad rozbudową pracowni poligrafii, introligatorni i drukarni cyfrowej na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego.
Od 2016 roku prowadzi własne zajęcia z przedmiotu Fotoedycja i fotografia wydawnicza na kierunku sztuka i media na wydziale sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
W 2018 współzałożyciel i uczestnik „Teki mazowieckiej”. Cyklicznej teczki zawierającej prace graficzne studentów i absolwentów.
Autor indywidualnej wystawy fotografii Irlandia w 2018 roku w holu głównym Uniwersytetu Pedagogicznego na ul. Podchorążych 2.
Instagram: pracownia_print_up