Deep Sea Babies: Navigating Between Dystopias and Utopias For The Blue Planet
Deep Sea Babies: Navigating Between Dystopias and Utopias For The Blue Planet – międzynarodowa konferencja naukowa organizowana przez Instytut Filologii Polskiej oraz Instytut Sztuki i Designu Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie we współpracy z Wydziałem Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Wydarzenie ma charakter hybrydowy. Odbędzie się w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, w Galerii Podbrzezie (31-054 Kraków, ul. Podbrzezie 3, I piętro) oraz online.
Live stream będzie dostępny na stronie social mediów Instytutu Filologii Polskiej: http://tinyurl.com/452fabkp
Konferencja odbędzie się w dniach 13-15.04.2023.
„Ciała wodne” (Neimanis 2017) i „transcielesność” (Alaimo 2010) to koncepcje reprezentujące zarówno dystopijne, jak i utopijne warunki naszych aktualnych sposobów zamieszkiwania „Błękitnej Planety” (Earle A. Sylvia, McKibben Bill 2009; Skinner, Winifred 2011). Powodzie, wysychanie rzek i jezior w wyniku susz i fal upałów, zmniejszająca się bioróżnorodność wodna, podnoszenie się poziomu mórz i zakwaszanie oceanów to zjawiska o charakterze antropogenicznym, ale także współtworzące dynamiczną i zróżnicowaną rzeczywistość Hydrocenu (Bailey-Charteris 2021) czy Akwatocenu (Šebjanič 2021). Obie propozycje akwatycznych epok używane są w humanistyce środowiskowej i sztuce, aby podtrzymać nadzieję oraz podnieść krytyczną świadomość w epoce wielogatunkowych sojuszy na rzecz przetrwania w niegościnnych wodach patriarchalnego kapitalizmu (Gumbs 2020), zdegradowanych odpadami (mikro)plastiku, podwodnymi sieciami (Starosielski 2015) oraz substancjami toksycznymi. Zjawiska te mają swoje przykre konsekwencje, do których należy m.in. Wielka Pacyficzna Plama Śmieci czy masowe wymieranie życia w Odrze.
Tytułowe „Deep sea babies” to hydrozmysłowa próba (Sprinkle, Stephens 2021) uchwycenia naszej współczesnej, przejściowej i efemerycznej, więcej-niż-ludzkiej tożsamości środowiskowej. Chociaż wszyscy jesteśmy zanurzeni w warunkach post-apokaliptycznych, szukamy sposobów pozytywnego zaangażowania emocji ekosferycznych. Pragniemy wzmocnić sposoby współdziałania i sprawczości. Koncepcja ,,Deap sea babies” proponuje kulturowe rozpoznanie inkluzywnej, różnorodnej i wielogatunkowej przyszłości akwatycznych ekosystemów. Służy lepszemu wyobrażeniu sobie tych przyszłości i wielogatunkowemu stawaniu się w świecie złożonych problemów globalnej i lokalnej ekologii.
INFORMACJA O DOSTĘPNOŚCI
Asystent będzie dostępny dla osób niewidomych lub niedowidzących (w razie potrzeby prosimy o poinformowanie organizatorów) Zapewniona zostanie częściowa transkrypcja konferencji [napisy]
DOSTĘPNOŚĆ MIEJSCA
Galeria Podbrzezie
Galeria znajduje się na 1 piętrze budynku. Budynek przystosowany jest do potrzeb osób
niepełnosprawnych. Z poziomu parteru znajduje się platforma umożliwiająca dostęp do budynku. Na każdym piętrze dostępne są toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Winda wyposażona jest w poręcze i informacje dźwiękowe. Okładziny ścienne i podłogowe wykonane są z matowych materiałów nierefleksyjnych.
Dom Norymberski
Budynek przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przestrzeń galerii znajduje się na parterze. Wejście do galerii znajduje się na poziomie chodnika.
Prosimy o poinformowanie nas, jeśli masz jakieś specjalne potrzeby, w których możemy pomóc.
Zapraszamy do zapoznania się z programem konferencji oraz wydarzeń towarzyszących: https://www.facebook.com/events/818408452573670
Partnerami projektu są:
Dom Norymberski w Krakowie
Muzeum HERStorii Sztuki
Archiwum Błękitnej Humanistyki