Grafika warsztatowa
specjalność: art
Prowadzący: Witold Winek (ur. 1988)
Bio
W roku 2013 obronił dyplom magisterski w Pracowni Drzeworytu pod kierunkiem prof. Bogdana Migi na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W 2022 obronił doktorat pod kierunkiem prof. Marcina Pawłowskiego na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie Aktualnie pracuje na Wydziale Sztuki UP im. KEN w Krakowie w katedrze Grafiki. Jego twórczość skupia się na grafice warsztatowej i rysunku o otwartej formule w ujęciu praktycznym i teoretycznym. Jest autorem pięciu wystaw indywidualnych oraz uczestnikiem ponad czterdziestu wystaw zbiorowych. Pokazywał swoje prace między innymi w Hiszpanii, Niemczech i w Chinach.
Opis kursu
Działania w pracowni skupiają się na zdobywaniu doświadczenia z zakresu grafiki warsztatowej – druku wypukłego (linoryt, drzeworyt, gipsoryt, kolografia). Studenci realizują swoje projekty, uwzględniając możliwości, jakie daje druk wypukły oraz liczne eksperymenty związane z procesami graficznymi, oraz ideą matrycy. W pracowni powstają klasyczne grafiki, ale również obiekty, oraz projekty uwzględniające efemeryczne formy ekspresji artystycznej. Zdobyte przez studentów umiejętności mogą stawać się narzędziem w kreowaniu ich indywidualnych działań artystycznych..
Prowadzący: dr Wojciech Sobczyk
Opis kursu
Druk płaski (litografia), oraz działania eksperymentalne z wykorzystaniem technik grafiki warsztatowej.
W ramach kursu studenci poznają klasyczne techniki warsztatowe (litografia, mokulito, cynkotypia). Wykonują cykle prac graficznych oraz uczą się wykorzystywać techniki graficzne do tworzenia dzieł interdyscyplinarnych. Obok tradycyjnych rozwiązań graficznych, realizują prace w formie obiektu, instalacji, site-specific, environment.
Prowadzący: dr Anna Juszczak
Opis kursu
Druk wklęsły oraz łączenie działań artystycznych z grafiką warsztatową.
Działania oparte na technikach wklęsłodrukowych (akwaforta, akwatinta, miedzioryt, mezzotinta, sucha igła, miękki werniks, odprysk). Studenci realizują swoje projekty łącząc techniki druku wklęsłego oraz podejmują działania eksperymentalne. Realizowane są zarówno tradycyjne cykle graficzne jak i obiekty, instalacje artystyczne, site-specific. Studenci wykorzystują poznawane techniki do własnych działań artystycznych. Mogą łączyć druk wklęsły z innymi technikami.