Programowanie
Specjalność: Design
Prowadzący: dr hab.Dorota Sitko oraz dr Dawid Nałęcz
Opis kursu
Programowanie, to kurs w ofercie studiów Art&Design, którego celem jest poszerzenie wiedzy technicznej w zakresie ogólnie pojętych technik programowania w zastosowaniu do realizacji autorskich projektów artystycznych.
W zależności od wstępnej wiedzy i predyspozycji słuchaczy zostaną Oni zapoznani z zasadami programowania imperatywnego o cechach strukturalnych i proceduralnych, metodami projektowania i zapisu algorytmów oraz tworzenia, kompilacji i uruchamiania nieskomplikowanych programów. Zdobyta wiedza i umiejętności pozwolą na wykorzystanie „komputerów dużej mocy” do optymalizacji działań artystycznych z wykorzystaniem np. Blendera.
Słuchacze zainteresowani działaniami w przestrzeni Internetu zapoznani zostaną z mechanizmami i technikami wykorzystywanymi w procesie tworzenia stron WWW. Studenci poznają hipertekstowy język znaczników, wykorzystywany do tworzenia dokumentów hipertekstowych (HTML), poznają również kaskadowe arkusze stylów (CSS). Słuchacze posiadający doświadczenie w programowaniu w zintegrowanym środowisku programistycznym: Processing mogą poszerzyć swoją wiedzę i zrealizować autorski utwór multimedialny.
W zależności od zainteresowań Słuchaczy i możliwości technicznych zakres realizowanego materiału może zostać dostosowany do indywidualnych potrzeb Studentów.
Prowadzący: dr Dawid Nałęcz
Od 2002 roku związany z Uniwersytetem Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, gdzie ukończył studia magisterskie z fizyki, specjalizując się w fizyce komputerowej oraz inżynierii materiałowej. W 2017 roku uzyskał stopień doktora nauk fizycznych, broniąc rozprawę dotyczącą magnetycznych przejść fazowych i właściwości magnetycznych związków o strukturze perowskitu.
Obecnie zatrudniony jako pracownik badawczo-dydaktyczny w Instytucie Sztuki i Designu.
W swojej pracy naukowej zajmuje się teoretycznymi badaniami w zakresie teorii ciała stałego, koncentrując się na wpływie elektronów powłoki 3d/4f na właściwości magnetyczne i elektronowe materiałów. Specjalizuje się w metodach obliczeniowych, w tym w zastosowaniu teorii funkcjonału gęstości oraz algorytmów numerycznych do modelowania materiałów funkcjonalnych. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu obliczeń na klastrach wysokiej mocy w ramach międzynarodowych projektów badawczych. Zdobyte w ten sposób umiejętności programowania oraz zastosowania narzędzi informatycznych w analizie danych i modelowaniu fizycznym, wykorzystuje podczas prowadzenia zajęć na kierunku Art&Design.
Absolwent Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie.