Projektowanie wystaw
Specjalność: Design
Prowadzący: mgr Malwina Antoniszczak
Bio
Praktykowała w paryskich biurach projektowych (m. in. Studio Chabaud Lévêque). W 2008 roku założyła w Krakowie studio projektowe Malwina Antoniszczak, realizujące projekty wzornicze, cross medialne i scenograficzne w Polsce i za granicą, dla między innymi: Muzeum Narodowego w Krakowie, Instytutu Adama Mickiewicza, Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie, Muzeum Techniki i Przemysłu w Warszawie, Kunstmuseum Mülheim an der Ruhr, Horace Richter Gallery Tel Awiw, Emigranternas Hus Göteborg. Publikuje w kwartalniku projektowym 2plus3d. Wystawiała na: ArtBoom Festival Kraków 2010, Designers Days Paryż 2007, Design Pl Warszawa 2006, Biennale Internationale Design Saint-Etienne 2004, Italian design on Tour – Polish designers selection Warszawa 2003, Humantec Salone Internationale du Meuble Mediolan 2003.
Opis kursu
Pracownia projektowania wystaw przygotowuje studentów do przyszłej współpracy z muzeami, galeriami i instytucjami kultury w zakresie aranżacji wystaw. Studenci poznają zagadnienia związane z projektowaniem ekspozycji stałych i tymczasowych przeznaczonych do wnętrz muzealnych i galerii sztuki. W ramach zajęć realizowane są również projekty wystaw plenerowych wraz z elementami małej architektury miejskiej. Zajęcia obejmują projektowanie zarówno elementów scenografii muzealniczej takich jak meble ekspozycyjne, gabloty, ekspozytory itp. oraz elementów graficznych będących częścią wystaw. Studenci poznają proces powstawania wystawy i specyficzny podział pracy w zespołach przygotowujących ekspozycje. W ramach zajęć analizowana jest specyfika przestrzeni wystawienniczej oraz doświadczania wystawy jako swoistego spektaklu. W ramach zajęć studenci realizują projekty indywidualnie lub w zespołach. Zajęcia obejmują również część wykładową.
Prowadzący: dr Monika Natkaniec-Papp
Opis kursu
kurs kształtuje umiejętności projektowania w konkretnym wnętrzu na podstawie rzutów i przy wykorzystaniu dostępnych na rynku komponentów, mebli oraz gotowych elementów systemowych. Poszerza wiedzę o ergonomiczne i funkcjonalne projektowanie ze szczególnym naciskiem na przystosowanie przestrzeni dla konkretnych grup użytkowników o specyficznych wymaganiach estetycznych i funkcjonalnych.
Prowadzący: dr Joanna Olech
Bio
Absolwentka studiów stacjonarnych I i II stopnia na kierunku Architektura Wnętrz na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Kontynuowała naukę w toku Środowiskowych Studiów Doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, a następnie uzyskała z wyróżnieniem tytuł doktora sztuk pięknych w dziedzinie sztuki w dyscyplinie sztuk plastycznych i konserwacji. Wyróżniona licznymi stypendiami naukowymi i artystycznymi fundowanymi przez m.in. Prezydenta Miasta Rzeszowa, Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich z siedzibą w Krakowie.
Uczestniczka wielu ogólnopolskich i międzynarodowych warsztatów architektonicznych oraz wystaw. Jej prace można było podziwiać podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz zagranicą w m.in.: Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Berlinie czy Tajpej. Laureatka licznych konkursów projektowych oraz artystycznych. Jej prace i projekty były publikowane w wielu wydawnictwach zbiorowych oraz prasie. Brała również czynny udział w organizacji wydarzeń projektowych oraz kulturalnych
Poza pracą naukową i dydaktyką realizuje się zawodowo pracując od 2015 roku jako samodzielna architektka wnętrz W swoim dorobku zawodowym posiada zrealizowane projekty dla klientów indywidualnych oraz realizacje użyteczności publicznej. Posługuje się indywidualnym językiem projektowym, stawia na wykorzystanie naturalnych materiałów oraz wprowadzenie do wnętrz unikatowych detali i rozwiązań. Od lat w swoich badaniach zafascynowana powiązaniem znaczenia zmysłowego zaangażowania w przestrzeń z zachowaniem równowagi emocjonalnej każdej jednostki.